Napjainkban az innovációt a gazdaságok, térségek, vállalatok versenyelőnyeinek egyik legfontosabb forrásaként tarthatjuk számon. Az innovációs képességet mind nemzetgazdasági, mind pedig regionális szinten nagymértékben meghatározza az innovációs rendszer, amely tágabb értelmezésben magába foglalja a tudás és a technológia fejlesztéséhez, terjesztéséhez, elősegítéséhez kapcsolódó állami és nem állami intézményeket. Az innovációs rendszerek legfontosabb szegmense a vállalati szféra, mint az innovációk többségének megvalósítója.
A vállalkozások innovációs folyamatokban és a versenyképesség növelésében betöltött meghatározó szerepének következtében jelen tanulmány arra keresi a választ, hogy milyen módszerrel kutatható a vállalati szféra innovativitása. Az innováció mérése mind a tudományos szakirodalom, mind a gazdaságpolitikához kötődő elemzések központi kérdése, nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is. Kérdésfelvetésünk a vállalkozásokra fókuszál, nem csupán az innovációs folyamatokban betöltött jelentős szerep miatt, hanem egy jellemző probléma okán is: az eddig készített felmérésekből kiderül, hogy hazánkban a vállalkozások innovációs aktivitása alacsony - ezt tükrözi például a vállalati hozzájárulás alacsony aránya (30 %) a teljes kutatás-fejlesztési ráfordításokban. A kialakult kedvezőtlen helyzet okainak megértéséhez és az összefüggések feltárásához segítségül szolgálhat a vállalkozások innovativitásának, innovációs magatartásának vizsgálata. A vállalkozások innovációs tevékenységéről szóló adatok és információk elősegítik a nemzeti innovációs teljesítmény és versenyképesség összefüggéseinek megértését.
Napjainkban nemzetközi, országos vagy akár szektoriális szinten számos felmérés készül az innovációról. Annak komplex volta azonban módszertani problémákat vet fel, s azokat figyelembe kell venni a vállalati és regionális felmérések során. Az eddigi kutatások tanulsága, hogy az alkalmazott technikák egyike sem tekinthető az innováció-kutatás legjobb módjának; amennyiben a rendelkezésre álló feltételek engedik, érdemes a különböző eszközöket kombinálva alkalmazni, hiszen az egyes adatgyűjtési módok sajátos korlátokkal rendelkeznek. Továbbá fontos megjegyezni, hogy Magyarországon a regionális/lokális/vállalati szintű innovációs felmérés viszonylag rövid múltra tekint vissza, s a mikro-, kis-, és középvállalkozások innovációs képességének vizsgálata szinte újdonságnak számít.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.